وبلاگ

آچار فرانسه

آچار فرانسه: همه چیز در مورد آچار فرانسه و کاربردهای مختلف آن

آچار فرانسه را بهتر بشناسیم

آچار فرانسه یکی از پر استفاده ترین و پر کاربردترین ابزار های موجود برای کار با پیچ و مهره است. آچار فرانسه به لطف داشتن دهانه متحرک خود می تواند به راحتی مهره ها و پیچ های شش گوش و یا چهار گوش را باز و بسته کند. این آچار پر استفاده با نام های مختلفی نظیر Adjustable Wrench و یا Adjustable Spanner در اقصی نقاط دنیا شناخته می شود. این ابزار توانسته تا به یکی از ابزارهای جدا نشدنی از کیف لوازم تعمیرکاران و صاحبان خانه تبدیل شود. اگر قصد دارید تا اطلاعات کافی و مورد نیاز خود را در مورد آچار فرانسه و کاربردهای مختلف آن بدست آورید در این مقاله با ایرمتال همراه باشید.

آچار فرانسهآچار فرانسه چیست؟

این آچار یکی از مدل های مختلف آچار است که به کمک دهانه متحرک خود می تواند پیچ ها و مهره های مختلف را باز و بسته کند. این آچار از دو فک استفاده می کند. یک فک آن در جای خود ثابت است و دیگر فک آن به کمک مهره تعبیه شده در آچار قابل تنظیم است. به همین منظور می توانید با تطبیق دادن سایز دهانه آچار فرانسه با اندازه مهره و پیچ مد نظر خود به راحتی آن ها را سفت و یا باز کنید.

تاریخچه آچار فرانسه

این ابزار اصالتا یک آچار انگلیسی است. آچار قابل تنظیم برای نخستین بار توسط یک مهندس انگلیسی به نام ریچارد کلایبرن در سال 1842 میلادی تولید شد. به همین علت در بسیار از کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و آلمان این آچار را با نام آچار انگلیسی می شناسند. سپس در سال 1891 میلادی جان پتر جانسون که یک مهندسی سوئدی بود توانست آچار انگلیسی را بهبود داده و آن را کامل تر کند. به همین منظور در برخی از کشورهای اسکاندیناوی مانند دانمارک این آچار را با نام آچار سوئدی نیز می شناسند.

بیشتر بخوانید – راهنمای خرید بکس بادی

آچار فرانسه چیستچرا در ایران می گوییم آچار فرانسه؟

در حقیقت چیزی به اسم آچار فرانسه وجود خارجی ندارد. هیچ مهندسی از کشور فرانسه نقشی در روند طراحی و توسعه این آچار نداشته است. حتی در خود کشور فرانسه هم این آچار را آچار انگلیسی می نامند. تنها دلیلی که در ایران این ابزار را با نام آچار فرانسه می شناسیم این است که فرانسوی ها برای اولین بار آن را به صنعت ما معرفی کردند.

آچار فرانسهکابردهای مختلف آچار فرانسه

پتانسیل استفاده از آچار قابل تنظیم به قدری زیادی است که نام بردن همه آن ها کمی دشوار و سخت است. اما در عمل تمامی مدل های مختلف آچار قابل تنظیم یک کار واحد را انجام می دهند. از این ابزار می تواند برای سفت و یا شل کردن پیچ ها و مهره ها در سایز ها و اندازه های مختلف استفاده کرد. دهانه قابل تنظیم آن موجب می شود تا در صورت برخورد با مهره های مختلف نیاز به یک ابزار دیگر نداشته باشید.

بیشتر بخوانید – راهنمای خرید دریل

از دسته بلند آن می توانید به عنوان اهرم در مکان های مختلف استفاده کنید. در انتهای دسته آچار یک سوراخ وجود دارد که باعث سهولت آویزان کردن آچار می شود. دهانه منحنی شکل آن هم برای کار در مکان های باریک و بسته بسیار مناسب و ایده آل است. از این آچار می توان برای تعمیرات دوچرخه، ماشین و یا حتی تعمیرات درون خانه بهره برد.

کابردهای مختلف آچار فرانسهمزایای آچار فرانسه چیست؟

 • دهانه قابل تنظیم
 • قابل استفاده برای انواع پیچ ها و مهره های چهار گوش و شش گوش
 • دسته بلند و قابل استفاده به عنوان اهرم
 • سهولت استفاده
 • دهانه منحنی شکل و قابل استفاده در مکان های تنگ و باریک
 • بدنه فلزی

مزایای آچار فرانسهچگونه از آچار فرانسه استفاده کنیم؟

 1. ابتدا مهره و پیچی که می خواهید باز و یا سفت کنید را شناسایی کنید
 2. دهانه آچار را بر روی مهره مورد نظر قرار دهید
 3. به چرخاندن پیچ آچار دهانه آچار را با سایز مهره تطبیق دهید
 4. برای سفت کردن پیچ آچار را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید
 5. اگر قصد دارید تا پیچ را شل و یا باز کنید آن را در خلاف عقربه های ساعت به حرکت در بیاورید

چگونه از آچار فرانسه استفاده کنیمسخن پایانی

آچار فرانسه یکی از ابزارهای شناخته شده و پر کاربرد هنگام کار با پیچ ها و مهره ها است. این ابزارآلات پر استفاده به لطف دهانه قابل تنظیم خود توانسته اند تا محبوبیتی بینظیر و زیاد را در سراسر جهان به خود اختصاص دهند. امیدواریم توانسته باشیم تا در این مقاله اطلاعات کافی را در مورد نحوه کار آچار فرانسه و تاریخچه آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورت وجود هر گونه سوال و یا مشکل در مورد نحوه استفاده از آچار فرانسه می توانید با متخصصین و کارشناسان گروه صنعتی ایرمتال در تماس باشید.

منبع: www.uk.rs-online.com

آچار فرانسه

نظر بدهید